ZatepľovanieProblematika zateplenia je len časťou širšieho okruhu otázok o energetic­kých úsporách na prevádzku rodinného domu.

Výhody zateplenia
Nevýhodou nezatepleného muriva je vysoká strata tepla cez steny s nízkym tepelným odporom. Vykurovanie má nízku účinnosť, aj napriek tomu, že používame moderné vykurovacie zariadenia. Hrozia poruchy muriva spôsobené mrazom. Pravdepodobnosť výskytu plesní v interiéri sa zvyšuje. Tepelná pohoda sa znižuje.

Naproti tomu výhody steny zateplenej z vonkajšej strany sú: dobrá tepelná izolácia, ktorá zabráni vzniku tepelných mostov, a tým oroseniu či vlhnutiu steny, čím sa znižuje riziko vzniku plesní, nehrozí poškodenie muriva v dôsledku mrazu, vysoká tepelná pohoda bývania, ochrana pred hlukom. Netreba zabúdať na celkovú vynovenú fasádu domu.

Zateplením sa niekoľkonásobne znížia straty tepla unikajúce cez murované steny domu, čo môže znamenať 30-percentné zníženie nákladov na vykurovanie (pri klimatizovaní miestností v lete môže byť úspora ešte vyššia). Pri súčasnej výmene okien a zateplení stavby na požadovanú hodnotu úspory finančných nákladov na vykurovanie môžu dosiahnuť aj vyše 40 percent oproti nezateplenému murivu z plnej tehly s hrúbkou 45 cm.
© 2010 www.cony.sk